✔ Un PFA în sistem real plătește în 2026 trei taxe pe profit: CASS de 10%, CAS de 25% pe o bază minimă, dacă venitul net trece de 48.600 lei, și impozit de 10%
✔ Între 24.300 și 48.600 lei venit net pe an, taxele înseamnă circa 19% din profit; peste 48.600 lei urcă la 31–42%, din cauza CAS-ului
✔ La normă de venit, suma e fixă și se știe din ianuarie: la o normă de 48.600 lei, circa 1.823 lei pe lună
✔ Nu există plăți anticipate: toate taxele pe 2026 se plătesc până pe 25 mai 2027, așa că banii trebuie strânși de tine, lună de lună
Prima primăvară ca PFA vine adesea cu o surpriză neplăcută: Declarația Unică arată o sumă de plată pe care nu ai pus-o deoparte. Banii au intrat în cont pe parcursul anului, au părut ai tăi și au fost cheltuiți — iar taxele pe un an întreg se cer dintr-odată.
Soluția nu e un calcul complicat, ci un obicei: din fiecare încasare, un procent merge într-un cont separat. Rămâne doar întrebarea cât de mare să fie procentul.
Ce vei afla din acest articol:
- Ce taxe plătește un PFA și pe ce se calculează fiecare
- Ce procent din profit pui deoparte, în funcție de venitul tău
- Când se plătesc taxele și cum îți organizezi banii până atunci
Cât pune deoparte un PFA pentru taxe în 2026
Răspunsul scurt: în sistem real, circa 20% din profit dacă venitul net anual e între 24.300 și 48.600 lei și circa 40% dacă trece de 48.600 lei. Sub 24.300 lei, procentul e mai mare, pentru că CASS-ul are o valoare minimă de 2.430 lei. Profitul înseamnă aici venitul net: încasările minus cheltuielile deductibile.
Diferența vine din cele trei taxe și din pragurile lor:
- CASS (10%) se calculează pe venitul net, cu o bază minimă de 24.300 lei (6 salarii minime) dacă venitul e pozitiv și o bază maximă de 291.600 lei (72 de salarii minime).
- CAS (25%) devine obligatoriu când venitul net ajunge la 48.600 lei (12 salarii minime): baza e de cel puțin 12 salarii minime, adică 12.150 lei CAS pe an, iar de la 97.200 lei venit net baza minimă urcă la 24 de salarii minime, adică 24.300 lei CAS.
- Impozitul (10%) se aplică pe venitul net rămas după scăderea CAS-ului și a CASS-ului.
Toate pragurile se calculează la salariul minim de la 1 ianuarie 2026, de 4.050 lei, chiar dacă salariul minim a crescut la 4.325 lei de la 1 iulie 2026.
Taxele unui PFA în sistem real, pe niveluri de venit
Cu regulile de mai sus, calculul pentru câteva niveluri de venit net arată așa:
| Venit net anual | CASS | CAS | Impozit | Total taxe | Din profit | Pe lună |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30.000 lei | 3.000 lei | — | 2.700 lei | 5.700 lei | 19% | 475 lei |
| 45.000 lei | 4.500 lei | — | 4.050 lei | 8.550 lei | 19% | 713 lei |
| 50.000 lei | 5.000 lei | 12.150 lei | 3.285 lei | 20.435 lei | 41% | 1.703 lei |
| 60.000 lei | 6.000 lei | 12.150 lei | 4.185 lei | 22.335 lei | 37% | 1.861 lei |
| 120.000 lei | 12.000 lei | 24.300 lei | 8.370 lei | 44.670 lei | 37% | 3.723 lei |
Rândurile din mijlocul tabelului arată efectul pragului: trecând de la 45.000 la 50.000 lei venit net, taxele cresc cu aproape 12.000 de lei, pentru că intră CAS-ul. Procentul e cel mai mare chiar deasupra pragurilor de 48.600 și de 97.200 lei, unde baza minimă de CAS cântărește cel mai mult. CAS-ul plătit nu e însă pierdut: se transformă în stagiu și puncte pentru pensie.
Două situații schimbă calculul. Dacă ai și contract de muncă, la CASS pe veniturile din PFA nu ți se aplică baza minimă de 24.300 lei, dar CAS-ul rămâne datorat de la 48.600 lei venit net. Iar dacă venitul net e sub 48.600 lei, poți plăti CAS opțional, pentru stagiul de pensie.
Cât pune deoparte lunar un PFA la normă de venit
La normă de venit, calculul e mai simplu: taxele nu depind de încasări, ci de norma stabilită de ANAF pentru activitatea și județul tău. Impozitul e 10% din normă, CASS-ul 10% din normă, iar CAS-ul se datorează pe baza minimă de 12 salarii minime, dacă norma ajunge la 48.600 lei.
La o normă de 48.600 lei, totalul e de 21.870 lei pe an: 4.860 lei impozit, 4.860 lei CASS și 12.150 lei CAS. Împărțit la 12, înseamnă circa 1.823 de lei pe lună, sumă pe care o știi din ianuarie și o poți pune deoparte la fel în fiecare lună, indiferent cât încasezi.
Când se plătesc taxele unui PFA și cum îți organizezi banii
Pentru veniturile din 2026, termenul de declarare și de plată e 25 mai 2027, prin Declarația Unică. Nu există plăți anticipate obligatorii, dar poți vira bani în contul unic oricând înainte de termen. Dacă și în 2027 se acordă o bonificație pentru plata timpurie — în 2026 a fost de 3% din impozit, pentru taxele stinse integral până pe 15 aprilie —, banii strânși din timp îți permit s-o prinzi.
Câteva obiceiuri fac diferența:
- Un cont separat pentru taxe. Procentul se mută acolo la fiecare încasare, nu la sfârșit de lună, când banii par deja cheltuiți.
- Procentul se calculează din profit, nu din încasări. Dacă ai cheltuieli deductibile mari, pornește de la încasări minus cheltuieli.
- Recalculează când te apropii de un prag. Dacă la jumătatea anului vezi că depășești 48.600 lei venit net, crește procentul pentru lunile rămase.
Taxele estimate, văzute pe parcursul anului
Cel mai greu nu e să pui bani deoparte, ci să știi cât. SOLO este platforma digitală de contabilitate completă pentru PFA și PFI din România, cu peste 19.000 de antreprenori în gestiune, construită pentru freelanceri și liber-profesioniști cu activitate de servicii. Concret, prin SOLO poți:
- Să vezi în dashboard venitul, cheltuielile și taxele estimate, actualizate după fiecare factură și cheltuială
- Să observi din timp când te apropii de pragul de CAS
- Să întrebi consultanța, pe limba ta, cât să pui deoparte pentru situația ta
- Să lași Declarația Unică să fie calculată din evidența anului și depusă la termen
Abonamentul e 139 lei/lună (preț valabil în 2026), cu totul inclus, iar declarațiile se depun cu un angajament pe care puține servicii îl formalizează: dacă platforma greșește o declarație din vina ei, SOLO plătește amenda, angajament scris în termenii serviciului.
Checklist: știi câți bani pui deoparte ca PFA?
- Știi dacă venitul tău net pe 2026 rămâne sub 48.600 lei sau trece de acest prag?
- Ai stabilit procentul din profit: circa 20% sub pragul de 48.600 lei, circa 40% peste?
- Ai un cont separat în care muți procentul la fiecare încasare?
- Dacă ești la normă, știi suma lunară care rezultă din norma județului tău?
- Ai notat termenul de 25 mai 2027 pentru taxele pe 2026?
Dacă vrei să vezi taxele estimate pe tot parcursul anului, nu doar în mai, poți să te porțezi la SOLO aici — platforma îți preia contabilitatea pe ultimul an, pe bază de procură notarială.
Întrebări frecvente despre banii puși deoparte pentru taxele PFA
Ce procent din încasări pune deoparte un PFA pentru taxe?
În sistem real, procentul se calculează din profit — încasări minus cheltuieli deductibile: circa 20% dacă venitul net anual e între 24.300 și 48.600 lei și circa 40% peste acest prag, unde intră CAS-ul. În 2026, procentul exact variază între 31% și 42% peste prag, în funcție de nivelul venitului.
Trebuie să plătesc taxele PFA lunar sau trimestrial?
Nu. Pentru veniturile din 2026, taxele se declară și se plătesc o singură dată, prin Declarația Unică, până pe 25 mai 2027. Nu există plăți anticipate obligatorii, dar poți plăti mai devreme, în contul unic.
Cât plătește lunar un PFA la normă de venit?
Taxele la normă se calculează anual, pe norma stabilită de ANAF, dar le poți împărți la 12. La o normă de 48.600 lei, totalul pe 2026 e de 21.870 lei — 4.860 lei impozit, 4.860 lei CASS și 12.150 lei CAS —, adică circa 1.823 de lei pe lună.
